زمان ثبت : پنج‌شنبه 13 خرداد 1395 در ساعت 17:32 ~ چاپ مطلب
نویسنده : سارا
عنوان :

زنگنه: بازار نفت در حال بازگشت به تعادل است

یکصد و شصت و نهمین نشست اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) فردا (پنجشنبه ١٣ خردادماه، دوم ژوئن) در مقر دائمی این سازمان در شهر وین پایتخت اتریش برگزار می‌شود.

بیژن زنگنه در آستانه برگزاری یکصد و شصت و نهمین نشست عادی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) با بیان اینکه اوپک، نهادی برای حداکثر کردن منافع اعضاست که باید در راستای تثبیت بازار، فعالیت کند و بتواند در مواردی که بازار نامتعادل می شود، نقش مدیریتی داشته باشد، تصریح کرد: ایران از این نقش اوپک، حمایت می‌کند.

آن‌طور که وزارت نفت گزارش داده، وی تاکید کرد: اوپک به هر میزان این نقش را ایفا کند، ایران از آن در جهت اهداف، ساختار اصلی و اساسنامه اوپک حمایت می‌کند.

زنگنه با بیان اینکه ایران در یکصد و شصت و نهمین نشست اوپک در جهت ایفای این نقش تلاش می کند، تفاوت این نشست را با نشست پیشین (168) این سازمان افزایش صادرات نفت ایران عنوان کرد و افزود: صادرات نفت ایران در فاصله نشست 168 تا 169 اوپک دو برابر شده که این افزایش نه تنها تاثیر منفی بر بازار نداشته ، بلکه به خوبی جذب بازار شده است. 

بر اساس گزارش اقتصادنیوز، وزیر نفت افزود: جای خوشحالی دارد که بازار نفت با وجود برخی تخریب ها که در این مدت انجام شد، در حال بازگشت به یک وضع متعادل است. 

زنگنه درباره انتخاب دبیرکل اوپک در نشست روز پنجشنبه(فردا) این سازمان، با بیان این که هفت نامزد برای احراز این پست از کشورهای ایران، عراق، عربستان، اندونزی، نیجریه، اکوادر و ونزوئلا وجود دارد، گفت: با توجه به این که انتخاب دبیرکل نیاز به اجماع کامل اعضا دارد، برخی کشورها شانسی برای گرفتن این پست ندارند. 

زنگنه با بیان این که به طور معمول دبیرکل از میان کشورهای که نقش خنثی در اوپک دارند، انتخاب می شود، افزود: برای انتخاب دبیرکل باید منتظر برگزاری این نشست ماند، ضمن این که ایران به نامزدی که صلاحیت احراز این سمت را داشته باشد، رای خواهد داد.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :